Przepisy ruchu drogowego

Blokada alkoholowa w samochodzie – dla kogo, ile kosztuje?

blokada alkoholowa, dla kogo, ile kosztuje

Czy wiesz, że w Polsce rok 2022 przyniósł aż 12,4 miliona kontroli trzeźwości? W wyniku tych kontroli aż 104 tysiące kierowców zostało przyłapanych na jeździe pod wpływem alkoholu. W takich przypadkach sądy często nakładają zakaz prowadzenia pojazdów. Na szczęście istnieje skuteczne zabezpieczenie przed jazdą po alkoholu – blokada alkoholowa w samochodzie.

Blokada alkoholowa to urządzenie montowane w samochodach, które uniemożliwia uruchomienie silnika, jeśli kierowca jest nietrzeźwy. Dzięki temu zabezpieczeniu możliwe jest skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów po spożyciu alkoholu. Ile kosztuje ta blokada? Koszt instalacji blokady alkoholowej w aucie może wynosić od 1500 do 5000 zł.

Czym jest blokada alkoholowa i jak działa?

Blokada alkoholowa to urządzenie montowane w pojazdach, które uniemożliwia uruchomienie silnika, jeśli kierowca jest w stanie nietrzeźwości. Urządzenie działa na zasadzie wymagania dmuchnięcia kierowcy w ustnik, a następnie przeprowadzenia pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu.

Podstawowa zasada działania blokady alkoholowej polega na tym, że jeśli pomiar wykaże obecność alkoholu powyżej określonego poziomu, najczęściej 0,1 mg w litrze powietrza, to silnik pojazdu nie zostanie uruchomiony. W ten sposób blokada chroni przed jazdą pod wpływem alkoholu, zapewniając większe bezpieczeństwo na drodze.

Należy jednak pamiętać, że bardziej zaawansowane blokady alkoholowe mogą wymagać również ponownego badania w czasie jazdy. Przez całą podróż kierowca może być zobligowany do regularnego dmuchania w ustnik, aby potwierdzić swoją trzeźwość i umożliwić dalsze prowadzenie pojazdu.

Zakazy prowadzenia pojazdów i skrócenie ich z pomocą blokady alkoholowej

Osoby, które zostały skazane na tymczasowy lub dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, mogą ubiegać się o skrócenie zakazu poprzez instalację blokady alkoholowej w swoim aucie. Wniosek o skrócenie zakazu można złożyć po upływie połowy orzeczonego czasu zakazu. Sąd podejmuje decyzję na podstawie analizy zachowania i właściwości sprawcy. Blokada alkoholowa umożliwia kierowanie tylko pojazdami wyposażonymi w to urządzenie.

Koszt instalacji blokady alkoholowej w samochodzie

Instalacja blokady alkoholowej w samochodzie to skuteczny sposób na zapobieganie jazdzie pod wpływem alkoholu. Jej koszt zależy od modelu pojazdu, a także od dodatkowych czynników, takich jak lokalizacja i wybrane urządzenie.

Ceny blokady alkoholowej wahać się mogą między kilkuset a kilku tysiącami złotych. Modele podstawowe oferowane przez renomowane firmy zwykle kosztują od 1500 zł do 3000 zł. W przypadku bardziej zaawansowanych urządzeń, które posiadają dodatkowe funkcje, można się spodziewać wyższych cen sięgających nawet 5000 zł.

Po zamontowaniu blokady alkoholowej, konieczne jest przeprowadzenie badań technicznych w Stacji Kontroli Pojazdów, co jest związane z dodatkowym kosztem około 50 zł. Warto jednak pamiętać, że koszt ten jest jednorazowy i nie powtarza się podczas kolejnych przeglądów samochodu.

Dodatkowym kosztem związanym z blokadą alkoholową jest konieczność kalibracji urządzenia co 12 miesięcy. Procedura ta ma na celu utrzymanie dokładności pomiarów i zwiększenie niezawodności blokady. Koszt kalibracji wynosi około 250 zł i jest ponoszony przez właściciela pojazdu.

Rodzaj blokady alkoholowejCena
Blokada alkoholowa podstawowa1500 zł – 3000 zł
Blokada alkoholowa zaawansowanapowyżej 3000 zł – 5000 zł
Badania techniczne w SKPok. 50 zł
Kalibracja blokady co 12 miesięcyok. 250 zł

Warto pamiętać, że koszty instalacji blokady alkoholowej mogą się różnić w zależności od warsztatu i regionu. Przed podjęciem decyzji warto zasięgnąć kilku ofert i porównać koszty oraz jakość usług.

Blokada alkoholowa a ubezpieczenie OC

Posiadanie blokady alkoholowej w samochodzie nie zwalnia z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie OC. Nawet jeśli nie korzystamy z pojazdu z powodu zakazu prowadzenia, musimy opłacać ubezpieczenie. Jedynym sposobem na zwolnienie z tej opłaty jest wyrejestrowanie pojazdu, np. w przypadku sprzedaży, wywiezienia za granicę lub zezłomowania.

Wybierając ubezpieczenie OC z blokadą alkoholową, warto wziąć pod uwagę niewielki wzrost kosztów w zamian za dodatkowe korzyści, takie jak możliwość skrócenia zakazu prowadzenia pojazdów oraz zmniejszone ryzyko jazdy po spożyciu alkoholu. Koszt instalacji blokady alkoholowej w samochodzie może wpływać na łączny koszt ubezpieczenia. Warto skonsultować się z ubezpieczycielem, aby uzyskać dokładne informacje na temat wpływu blokady alkoholowej na składkę ubezpieczenia.

Kto może skorzystać z blokady alkoholowej w samochodzie?

Blokada alkoholowa w samochodzie może być zainstalowana przez kierowców, którzy zostali skazani na tymczasowy lub dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Jest to rozwiązanie dedykowane osobom, które zdeterminowane są utrzymać trzeźwość podczas jazdy i chcą uniknąć ryzyka prowadzenia pojazdu po spożyciu alkoholu.

Aby uzyskać zgodę na instalację blokady alkoholowej, konieczne jest złożenie wniosku do sądu, który rozpatruje sprawę. Wniosek powinien być zaopatrzony w odpowiednie zaświadczenia, takie jak potwierdzenie wcześniejszej niekaralności, pozytywną opinię z pracy czy też dokumenty potwierdzające silną motywację do skorzystania z blokady alkoholowej. Sąd dokładnie analizuje te dokumenty i podejmuje decyzję na podstawie ich treści.

Warto pamiętać, że zastosowanie blokady alkoholowej jest możliwe tylko w przypadku osób, które otrzymały zakaz prowadzenia pojazdów. Dzięki temu urządzeniu, kierowcy mają szansę na skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów po spożyciu alkoholu, pod warunkiem, że spełnione zostaną wszystkie wymogi i uzyskana zostanie zgoda sądu na instalację blokady.

OSK
Ośrodek szkolenia kierowców to trójka przyjaciół - doświadczonych instruktorów nauki jazdy, a przy tym zapalonych fanów motoryzacji. Zapraszamy do czerpania z naszej wiedzy.

    Może Ci się spodobać

    Skomentuj artykuł

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *