Bez względu na to, czy wybierasz się na wakacje i chcesz zabrać ze sobą rower, czy planujesz przewóz nowo zakupionych mebli, musisz odpowiednio zabezpieczyć ładunek. Bagaż na dachu samochodu podlega regulacjom, które warto znać, aby poruszać się bezpiecznie i bez obaw o otrzymanie mandatu. Co można przewozić na dachu samochodu? Jak zabezpieczyć bagaż?
Co można przewozić na dachu samochodu?
Prawo o ruchu drogowym wskazuje, że przewożone na dachu bagaże nie mogą naruszać stateczności pojazdu, utrudniać kierowania, zasłaniać świateł lub urządzeń sygnalizacyjnych oraz ograniczać widoczności drogi. Osoba prowadząca musi upewnić się, że samochód wraz z ładunkiem nie przekracza dopuszczalnej masy całkowitej. Na uwadze trzeba mieć także dopuszczalną ładowność pojazdu oraz nośność dachu. Aby zachować bezpieczeństwo zarówno osób przewożących bagaż wielkogabarytowy, jak i innych uczestników ruchu drogowego, należy odpowiednio zabezpieczyć ładunek. Według obowiązujących zasad przewożone na pojeździe przedmioty muszą być zabezpieczone tak, aby nie zmieniać położenia oraz nie wywoływać nadmiernego hałasu. Ponadto ładunek nie może odznaczać się odrażającym wyglądem lub zapachem. Złamanie powyższych przepisów grozi otrzymaniem kary pieniężnej.
Zabezpieczenie ładunku na dachu
Przewożony na dachu ładunek musi zostać odpowiednio zabezpieczony. Do przytwierdzenia bagażu nie sprawdzi się zwykła taśma klejąca, której użycie grozi przemieszczaniem się lub zsunięciem przewożonych przedmiotów. Transport ładunku na dachu wymaga użycia specjalnych taśm do mocowania. Wykonane z trwałych, elastycznych materiałów są odporne na przetarcia i zarazem łatwe w montażu. Do przewozu kajaków czy łodzi sprawdzi się wariant taśm z dodatkowymi hakami do mocowania. Z kolei przy transporcie rowerów najlepiej skorzystać z bagażnika rowerowego. Składa się on z szyn, do których mocowane są koła roweru oraz uchwytu podtrzymującego ramę pojazdu.
Jak bezpiecznie przewozić przedmioty o niestandardowych wymiarach?
Przewożąc przedmioty o niestandardowych wymiarach należy upewnić się, że ich długość i szerokość mieści się w dopuszczalnym zakresie. Kodeks drogowy wyraźnie określa, w jaki sposób ładunek na dachu może wystawać poza granice pojazdu – z przodu, z tyłu, po bokach oraz z góry:
- łączna szerokość pojazdu i wystającego poza jego boczne krawędzie bagażu nie może przekraczać 2,55 m;
- jeśli szerokość samochodu wynosi 2,55 m, jego szerokość wraz z ładunkiem nie może przekraczać 3 m;
- ładunek nie może wystawać bardziej niż na 2 m z tyłu i 0,5 m (licząc od przedniej krawędzi pojazdu) lub 1,5 m z przodu (licząc od fotela kierowcy).
Ponadto łączna wysokość pojazdu i transportowanego bagażu nie powinna przekraczać 4 m. Przewożony ładunek musi zostać odpowiednio oznakowany. Z przodu należy umieścić pomarańczową chorągiewkę lub dwa białe i dwa czerwone pasy oraz białe światło. Najbardziej wystający z boku element powinien zostać oznaczony pomarańczową chorągiewką oraz białym i czerwonym światłem, widocznymi kolejno dla samochodów nadjeżdżających z tyłu i z przodu. Z kolei z tył pojazdu na ładunku należy umieścić dwa białe oraz dwa czerwone pasy oraz czerwone światło. Wszystkie z wymienionych świateł niezbędne są jedynie przy ograniczonej widoczności.