Urlop, szybki wypad za miasto czy wycieczka w góry – okazji, by zabrać rower na wyjazd jest wiele. Jednak próby spakowania jednośladu do samochodu mogą przysporzyć sporo problemów. Szczególnie jeśli ten ostatni przepełniony jest pasażerami i bagażem. Jak przewozić rowery samochodem? Czy można przewozić rower w środku auta?
Jak przewieźć rower w samochodzie?
Metod na przewożenie roweru samochodem jest wiele, a wybór tej najlepszej zazwyczaj zależy od indywidualnych preferencji. Pod uwagę należy wziąć ilość przewożonych jednośladów, liczbę pasażerów oraz techniczne predyspozycje pojazdu. Jeśli jest on odpowiednio duży, możliwe jest przewożenie roweru wewnątrz samochodu. W przypadku mniejszych lub załadowanych do pełna aut lepiej sprawdzi się bagażnik rowerowy. Montowany z zewnątrz samochodu, umożliwia transportowanie jednośladów na dachu lub tylnej klapie.
Bagażnik rowerowy
Specjalny bagażnik rowerowy można zamontować na dachu lub tylnej klapie pojazdu. Oba rozwiązania mają swoje zalety i sprawdzą się w różnych sytuacjach. Bagażnik rowerowy umieszczony na górze samochodu składa się z szyn, do który montowane są koła jednośladu oraz uchwytu przeznaczonego do podtrzymywania jego ramy. Rowery transportowane na dachu w żaden sposób nie ograniczają widoczności i nie blokują dostępu do tylnego bagażnika pojazdu. Mogą jednak uniemożliwić wjazd samochodem na podziemne parkingi i garaże oraz przejazd pod wiaduktami i tunelami. Ta forma transportu wpływa także na aerodynamikę pojazdu, co utrudnia poruszanie się podczas niesprzyjających warunków pogodowych. Z kolei przewóz rowerów na tylnej klapie, choć uniemożliwia dostęp do bagażnika samochodowego, dobrze sprawdzi się podczas postojów w garażach podziemnych. Przy montażu tego typu bagażnika należy zwrócić uwagę, czy jednoślady nie zasłaniają tablicy rejestracyjnej oraz tylnych świateł samochodu.
Jak przewieźć rower w bagażniku?
Przewożenie roweru w środku samochodu jest możliwe pod warunkiem, że dany pojazd jest odpowiednio duży. Nie wymaga ani montażu specjalnych akcesoriów, ani ponoszenia dodatkowych kosztów. To doskonałe rozwiązanie dla osób podróżujących samotnie lub z jednym pasażerem, ponieważ często konieczne okazuje się złożenie obu tylnych siedzeń. W przypadku mniejszych aut wymagany może być demontaż przedniego koła lub kierownicy roweru. Przewożony w ten sposób jednoślad jest zabezpieczony przed kradzieżą oraz niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Nie ma także wpływu na aerodynamikę samochodu.
Przyczepa do przewozu rowerów
Opisane powyżej metody sprawdzą się podczas transportu jednego lub dwóch rowerów. Jeśli planujesz przewóz większej ilości jednośladów, najlepszym wyborem będzie specjalna przyczepa. Możesz ją kupić lub wypożyczyć w zależności od tego, jak często planujesz grupowy transport rowerów. Co istotne, prowadzenie samochodu z tego typu przyczepą nie wymaga żadnej dodatkowej kategorii na prawie jazdy – dozwolone jest z klasycznym dokumentem kategorii B. To rozwiązanie pozwoli na komfortowy przewóz nawet kilkudziesięciu rowerów.