Reguła prawej ręki, zazwyczaj wykorzystywana na skrzyżowaniach równorzędnych, to powszechnie znana zasada, którą stosują kierowcy na całym świecie. Pomaga w ustalaniu pierwszeństwa oraz zachowaniu bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu. Swoje zastosowanie znajduje także na drogach wewnętrznych i autostradach. Na czym polega zasada prawej ręki na skrzyżowaniu? Kiedy należy ją stosować, a kiedy nie obowiązuje?
Na czym polega reguła prawej dłoni?
Reguła prawej ręki to jedna z podstawowych zasad porządkujących ruch drogowy. Kierowcy poznają ją już na etapie zdobywania prawa jazdy. Obowiązuje wszędzie tam, gdzie kolejność przejazdu nie jest z góry uwarunkowana poprzez obecne znaki lub sygnalizatory świetlne. Reguła prawej dłoni zobowiązuje kierowcę do ustąpienia pierwszeństwa wszystkim pojazdom znajdującym się po jego prawej stronie. Przy skręcie w lewo pierwszeństwa należy ustąpić także samochodom nadjeżdżającym z naprzeciwka lub kierującym się w prawo. Warto mieć na uwadze, że prawo o ruchu drogowym wzywa do zachowania szczególnej ostrożności podczas wykonywania tego typu manewrów. Dlatego na nieoznakowanej drodze lub skrzyżowaniu lepiej zmniejszyć prędkość i dokładnie się rozglądać.
Zasada prawej ręki w ruchu drogowym – kiedy obowiązuje
Reguła prawej dłoni stosowana jest wszędzie tam, gdzie w żaden sposób nie oznaczono, kto ma pierwszeństwo przejazdu. Nieraz jest to jedyna zasada porządkująca ruch na danym odcinku drogi. Obowiązuje przede wszystkim na skrzyżowaniach równorzędnych. Ich obecność jest zazwyczaj sygnalizowana znakiem ostrzegawczym A-5, choć nie jest to wymóg prawny, więc mogą pozostać nieoznakowane. Do reguły prawej dłoni należy stosować się także podczas zmiany pasa na autostradzie (oraz innych drogach o co najmniej trzech pasach ruchu). Tego typu manewry zazwyczaj odbywają się przy dużej prędkości, dlatego w tym wypadku nie można zapomnieć o zachowaniu szczególnej ostrożności. Pierwszeństwo z prawej strony dotyczy także samochodów poruszających się po parkingach. Ponadto zasada prawej ręki obejmuje nieoznaczone skrzyżowania, ronda bez ustalonego pierwszeństwa, strefy ograniczonej prędkości oraz kolizyjny skręt w lewo na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną.
Gdzie nie obowiązuje reguła prawej dłoni?
Zasada prawej ręki obowiązuje jedynie w opisanych powyżej przypadkach. Pozostałe sytuacje drogowe regulowane są poprzez sygnalizację świetlną oraz znaki pionowe i poziome. Jeśli te ostatnie są nieobecne lub uległy uszkodzeniu, należy stosować się do zasad ogólnych – także reguły prawej ręki. Trzeba jednak pamiętać, że nie obowiązuje ona wszystkich uczestników ruchu. Spod tej zasady wyłączone są pojazdy szynowe oraz pojazdy uprzywilejowane (radiowóz, ambulans i wóz strażacki) poruszające się z włączonym sygnałem. Reguły prawej ręki nie należy stosować podczas włączania się do ruchu. Wówczas zdarza się, że pierwszeństwa należy ustąpić samochodom jadącym zarówno z prawej, jak i z lewej strony. Możliwość skorzystania z zasady prawej dłoni wykluczona jest także na rondach z ustalonym pierwszeństwem.