Prawo jazdy

Profil kandydata na kierowcę (PKK) – co to jest i kiedy go wyrobić?

pkk co to jest

Profil Kandydata na Kierowcę to dokument zawierający wszystkie dane przyszłego kierowcy. Każda osoba ubiegająca się o prawo jazdy, musi złożyć wniosek o PKK jeszcze przed rozpoczęciem kursu. Czym jest Profil Kandydata na Kierowcę? Ile kosztuje wyrobienie PKK?

PKK – co to jest?

Profil Kandydata na Kierowcę to oznaczony unikalnym numerem elektroniczny dokument, który zawiera wszystkie najważniejsze dane osoby starającej się o prawo jazdy. Wprowadzony został w 2014 roku jako nowa procedura, mająca na celu ograniczenie formalności. Uprzednio wszystkie dokumenty musiały zostać zebrane i osobiście dostarczone przez kursanta do szkoły jazdy, siedziby WORD oraz urzędu miasta. Numer PKK pozwala na automatyczny dostęp do danych kandydata. W profilu znajdują się informacje o przebiegu całego kursu, które udostępniane są urzędnikom ośrodka egzaminacyjnego. Pojawiają się tam także dane dotyczące zdanych egzaminów wewnętrznych.

Zobacz także: Jak opanować stres przed egzaminem na prawo jazdy?

Profil kierowcy – co potrzeba?

Złożenie wniosku o Profil Kandydata na Kierowcę wymaga jednorazowego przygotowania kompletu dokumentów, które muszą zostać dostarczone do urzędu – osobiście, przez upoważnionego pełnomocnika lub w formie elektronicznej. Potrzebne będą:

  • wniosek o wydanie prawa jazdy;
  • dowód osobisty lub paszport;
  • aktualne zdjęcie o wymiarach 35×45 mm (wykonane nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku);
  • orzeczenie lekarskie i psychologiczne o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami mechanicznymi;
  • zaświadczenie o zameldowaniu;
  • ksero prawa jazdy (jeśli już je posiadasz i ubiegasz się o zdobycie kolejnej kategorii).

Osoby niepełnoletnie muszą dodatkowo posiadać pisemną zgodę rodzica lub opiekuna. Należy przy tym pamiętać, że kurs na prawo jazdy można rozpocząć najwcześniej 3 miesiące przed ukończeniem osiemnastego roku życia.

Ile trwa wyrobienie PKK?

Osoby składające wniosek w miejscu zamieszkania zazwyczaj otrzymują numer PKK od razu – pod warunkiem, że dostarczą pełen komplet dokumentów. Czas oczekiwania na profil kierowcy może się wydłużyć w przypadku obcokrajowców oraz kandydatów, którzy ubiegają się o PKK poza miejscem zamieszkania. W tych sytuacjach proces może potrwać do 14 dni roboczych. Wyrobienie Profilu Kandydata na Kierowcę jest bezpłatne. Uprzednio niezbędna jest jednak wizyta u lekarza, wydającego orzeczenie o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdem. Jej koszt wynosi 200 złotych. Z kolei za wyrobienie samego prawa jazdy należy uiścić opłatę 100,5 złotych.

PKK a prawo jazdy na kolejną kategorię

Numer PKK dotyczy konkretnej kategorii prawa jazdy. Aby wyrobić dodatkowe uprawnienia należy złożyć wniosek o kolejny Profil Kandydata na Kierowcę. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku zatrzymania prawa jazdy, chęci wymiany dokumentu z zagranicy oraz ubiegania się o nowe uprawnienia – m.in. dotyczące prowadzenia pojazdów z ręczną skrzynią biegów. Natomiast kiedy kursant nie zda egzaminu państwowego, zachowuje swój profil kierowcy i przystępuje do kolejnych testów z tym samym numerem PKK.

OSK
Ośrodek szkolenia kierowców to trójka przyjaciół - doświadczonych instruktorów nauki jazdy, a przy tym zapalonych fanów motoryzacji. Zapraszamy do czerpania z naszej wiedzy.

    Może Ci się spodobać

    Skomentuj artykuł

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *