System sygnalizacji świetlnej porządkuje warunki jazdy na skrzyżowaniach, usprawnia codzienne poruszanie się po drogach i zapewnia większe bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu. Zielone, żółte i czerwone światło to nie wszystko. Jakie są rodzaje sygnalizacji świetlnej? Czym różnią się światła kolizyjne i bezkolizyjne?
Kolory sygnalizacji świetlnej
Sygnalizacja świetlna to narzędzie, które organizuje i steruje ruchem. Wyraźne oznaczenia oraz powszechnie znane zasady, którymi kierują się zarówno prowadzący pojazdy, jak i piesi, pozwalają na uniknięcie chaosu na drodze. W systemie sygnalizacji świetlnej stosuje się trzy kolory dla kierowców i rowerzystów – zielony, żółty i czerwony, oraz dwa kolory dla osób poruszających się pieszo – zielony i czerwony. Co oznaczają poszczególne światła?
- Sygnał zielony: zezwolenie na wjazd za sygnalizator. Wyjątkami są sytuacje, w których start pojazdu utrudniłby opuszczenie jezdni pieszym lub rowerzystom lub spowodowałoby zagrożenie w ruchu drogowym.
- Sygnał żółty: zakaz wjazdu za sygnalizator. Wyjątkiem jest sytuacja, w której w chwili zapalenia światła samochód znajduje się tak blisko sygnalizatora, że nie może być zatrzymany bez gwałtownego hamowania. Sygnał żółty oznacza, że za chwilę zapali się światło czerwone.
- Sygnał czerwony: zakaz wjazdu za sygnalizator.
Sygnały świetlne zmieniają się w kolejności od czerwonego, przez żółty, do zielonego. Długość trwania danego światła nieraz zależy od konkretnego skrzyżowania – na drogach o dużym natężeniu ruchu światło zielone trwa dłużej niż na drodze o mniejszym ruchu.
Rodzaje sygnalizatorów
Skrzyżowania z sygnalizacją świetlną w Polsce można podzielić na te, na których pojawiają się wyłącznie światła kolizyjne oraz na te, na których obok nich występują także światła bezkolizyjne. Światła kolizyjne, oznaczone S-1, mają kształt koła i przybierają jeden z trzech kolorów. Włączając się do ruchu na tych światłach masz pierwszeństwo jadąc prosto lub w prawo. Skręcając w lewo, musisz przepuścić jadące prosto i skręcające w prawo pojazdy oraz pieszych. Sygnalizator S-2 posiada dodatkową zieloną strzałkę, która pojawia się w tym samym czasie, co światło czerwone, ale pozwala na skręt w kierunku przez nią wskazanym. Światła bezkolizyjne, oznaczone S-3, mają postać strzałki skierowanej w stronę kierunku jazdy i umiejscowionej na tle koła o odpowiedniej barwie. Nazywane także sygnalizatorami kierunkowymi, zapewniają pierwszeństwo na skrzyżowaniu.
Sygnalizacja świetlna – przepisy
Kierowcy zobowiązani są do poruszania się według wskazań sygnalizacji świetlnej. Zgodnie z przepisami ruchu drogowego ma ona nadrzędne znaczenie na drodze i jako taka wyznacza panujące na niej zasady. Miejsca, w których sygnalizacja świetlna nie jest łatwo zauważalna, poprzedzone są znakiem drogowym A-29 – żółtym trójkątem z czerwonym obramowaniem, wewnątrz którego znajduje się symbol trzech kółek w kolorze czerwonym, żółtym i zielonym. Pojawia się on przed sygnalizacją świetlną poza obszarem zabudowanym, a także przed pierwszymi światłami w obszarze zabudowanym. W przypadku, gdy światła na drodze są nieobecne lub wyłączone, cała organizacja ruchu odbywa się na podstawie znaków drogowych.