Przepisy ruchu drogowego

Konfiskata samochodu – na czym polega i komu grozi?

konfiskata samochodu

Podpisana pod koniec 2022 roku nowelizacja Kodeksu karnego wprowadza istotne zmiany dla kierowców. Zaostrzone zostaną m.in. sankcje dla osób prowadzących pojazd po spożyciu alkoholu – grozi im konfiskata samochodu. Co jeśli pijany kierowca nie jest właścicielem auta? Czy nowe zasady weszły już w życie? Sprawdź, od kiedy obowiązuje konfiskata samochodu.

Konfiskata samochodu po alkoholu

Wśród dotychczasowych kar za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu znajdują się m.in. grzywna w wysokości od 2,5 tysiąca złotych, zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 15 lat oraz 15 punktów karnych. Jeszcze większe sankcje obowiązują aktualnie tych kierowców, którzy po spożyciu spowodują wypadek – pozbawienie wolności od 3 do 12 lat, dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów oraz kara pieniężna w wysokości od 10 do 60 tysięcy złotych. Podpisana 2 grudnia 2022 roku nowelizacja Kodeksu karnego zaostrza niektóre z tych zasad oraz wprowadza nową karę, zgodnie z którą za prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości grozić będzie jego konfiskata. Przepadek pojazdu będzie obowiązywał tylko w określonych okolicznościach – jakich?

W jakich przypadkach możliwa będzie konfiskata samochodu pijanego kierowcy?

Wbrew pozorom przepadek pojazdu nie będzie groził wszystkim prowadzącym po spożyciu alkoholu kierowcom. Nowelizacja przepisów zakłada konfiskatę samochodu w trzech ściśle określonych przypadkach:

  • kierowcy, który ma co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi, chyba że wystąpią szczególne okoliczności łagodzące;
  • kierowcy, który spowoduje wypadek, mając co najmniej 1 promil alkoholu we krwi;
  • kierowcy, który został przyłapany na prowadzeniu pojazdu po spożyciu alkoholu po raz kolejny w ciągu ostatnich 2 lat.

Po popełnieniu wykroczenia przez kierowcę, jego samochód zostanie tymczasowo zajęty przez policję. Następnie trafi do prokuratora aż do momentu, kiedy sąd oficjalnie orzeknie przepadek pojazdu.

Co jeśli kierowca nie jest właścicielem pojazdu?

Konfiskata samochodu za jazdę po pijanemu w sytuacji, gdy kierowcą nie był jego właściciel nie jest możliwa. Tyczy się to zarówno współwłaścicieli, jak i osób posiadających auto w leasingu czy korzystających z samochodu firmowego. W takim wypadku orzeczony zostanie przepadek równowartości pojazdu. Kierowca prowadzący samochód pod wpływem zobowiązany będzie do zapłacenia kary pieniężnej, której wysokość zależna będzie od wartości danego auta. Kwota ta zostanie oszacowana na podstawie wartości określonej w polisie ubezpieczeniowej lub – w przypadku jej braku – rynkowej pojazdu, bez indywidualnej oceny jego stanu. Nawet jeśli samochód ulegnie dużym zniszczeniom podczas wypadku, nie będą one miały wpływu na wysokość kary.

Od kiedy obowiązywać będzie konfiskata samochodu za alkohol?

Opisana powyżej nowelizacja Kodeksu karnego jeszcze nie obowiązuje. Nowe zasady dotyczące przepadku samochodu lub jego równowartości miały wejść w życie równo rok po ich ogłoszeniu, czyli w grudniu 2023. Ustawodawca zadecydował jednak o przesunięciu terminu. Zaostrzone kary dla osób prowadzących pojazdy po spożyciu alkoholu obowiązywać będą od 14 marca 2024 roku.

OSK
Ośrodek szkolenia kierowców to trójka przyjaciół - doświadczonych instruktorów nauki jazdy, a przy tym zapalonych fanów motoryzacji. Zapraszamy do czerpania z naszej wiedzy.

    Może Ci się spodobać

    1 Komentarz

    1. I bardzo dobrze, jestem zdania że samochód powinien być zabierany jak ktoś nie umie przestrzegać przepisów.

    Skomentuj artykuł

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *