Prawo jazdy

Jak opanować stres przed egzaminem na prawo jazdy?

jak opanować stres przed egzaminem na prawo jazdy

Egzamin na prawo jazdy, zwieńczenie trzydziestogodzinnego kursu i pokładów wiedzy teoretycznej, zawsze wiąże się z większym lub mniejszym zdenerwowaniem. Choć umiarkowany stres może zadziałać motywująco, to nadmierny niepokój nieraz przyczynia się do popełniania błędów. Jak nie stresować się przed egzaminem na prawo jazdy?

Jak pokonać stres przed egzaminem na prawo jazdy?

Przystępując do egzaminu na prawo jazdy, należy pamiętać, że stres to naturalna reakcja organizmu. W żaden sposób nie odzwierciedla poziomu wiedzy czy gotowości do podjęcia testu – potrafi sparaliżować nawet najlepiej przygotowanego kursanta. Często prowadzi do popełnienia prozaicznych błędów, takich jak zapomnienie o zapięciu pasów czy włączeniu świateł. Dlatego umiejętność opanowania stresu może okazać się kluczowa do zdania egzaminu. Walkę ze zdenerwowaniem warto zacząć już dzień przed przystąpieniem do testu – poprzez odpowiednie przygotowanie, regenerację i wyciszenie organizmu.

Sprawdzone sposoby na stres przed egzaminem na prawo jazdy

Istnieje wiele sposobów, aby zwalczyć paraliżujący stres przed egzaminem na prawo jazdy. Po pierwsze – wybierz odpowiednią dla siebie porę egzaminu. Podczas zapisów w siedzibie WORD masz zazwyczaj możliwość samodzielnego wskazania godziny testu. Jeśli wiesz, że poranne wstawanie nie jest Twoją mocną stroną, zdecyduj się na popołudniowy termin. Pamiętaj, aby unikać godzin szczytu. Okres wzmożonej aktywności na drogach może negatywnie wpłynąć na poziom stresu. W dzień poprzedzający egzamin zadbaj o regenerację organizmu. Warto dotlenić umysł poprzez dowolną aktywność fizyczną, zjeść wartościowy i lekkostrawny posiłek oraz zapewnić sobie wystarczającą ilość snu. Aby nie potęgować ilości stresu w dzień egzaminu, wszystkie potrzebne dokumenty należy przygotować już wcześniej. Dobrą praktyką jest także przybycie do placówki WORD z odpowiednim wyprzedzeniem.

Jak opanować stres na egzaminie praktycznym?

Podczas trwania egzaminu pamiętaj, że to ostatni krok na drodze do zdobycia prawa jazdy. Skoro udało Ci się zdać wewnętrzny test praktyczny oraz państwowy egzamin teoretyczny, posiadasz umiejętności konieczne do zdobycia uprawnień kierowcy. Stres przed egzaminem na prawo jazdy może wynikać także ze strachu przed samym egzaminatorem. Pamiętaj, że rolą osoby, która znajduje się z Tobą w samochodzie jest sprawiedliwa ocena przygotowania kursanta, a nie – jego oblanie. Jeśli stresujesz się opinią egzaminatora, możesz dodatkowo komentować na głos wszystkie wykonywanie manewry, aby jasne było, że wszystkie Twoje działania są zamierzone. W ten sposób zbudujesz swój wizerunek jako pewnej siebie osoby, gotowej do zdobycia prawa jazdy.

OSK
Ośrodek szkolenia kierowców to trójka przyjaciół - doświadczonych instruktorów nauki jazdy, a przy tym zapalonych fanów motoryzacji. Zapraszamy do czerpania z naszej wiedzy.

    Może Ci się spodobać

    Skomentuj artykuł

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *